Masažas – sisteminis arba laisvas minkštų kūno dalių spaudimas, tempimas, maigymas, vibracija ir kitoks rankomis arba prietaisais atliekamas fizinis veikimas, siekiant teigiamo poveikio organizmui arba jo dalims.
Masažas – seniausia gydymo priemonė. Dar Senovės Graikijoje gydytojas Hipokratas, kaip sveikatos šaltinį, kasdien rekomenduodavo po kvapnią vonią ir masažą su aliejumi.
Pagal tikslą masažą galima skirstyti :
Pagal apimtį masažas yra skirstomas į bendrąjį ir dalinį. Dalinis masažas yra skirtas atskiroms kūno dalims. Bendrasis yra toks, kaip tam tikra tvarka iš eilės masažuojamas visas kūnas.
Be masažo rūšių skiriamos ir masažo sistemos. Masažo sistemą sudaro tam tikri ypatumai, kuriuos sąlygoja masažo krypties, būdų, jų sekos, kartais masažavimo vietų, taškų metodikos pasirinkimas. Galima būtų skirti tokias svarbiausias (jų gali būti ir daugiau)masažo sistemas arba jų grupes:
Kiekviena šių sistemų gali būti taikoma gydymo, profilaktikos tikslais masažuoti.
Klasikiniame – gydomajame masaže yra naudojami šie būdai:
Masažo poveikis žmogaus organizmui:
Papildomai panaudojus tam tikras natūralias priemones ar kvapniąsias aromaterapines medžiagas, pasiekiamas dar stipresnis ir gilesnis poveikis. Reguliariai atliekamas masažas palaiko gyvybiškumą ir skatina ilgaamžiškumą.
Šiaulių miesto savivaldybės globos namų, Savarankiško gyvenimo namų padalinio masažuotoja Justė Utakė