Search
Close this search box.

Mūsų namuose – eglė, papuošta ką tik UNESCO įprasminta nematerialia lietuvių vertybe

Kai prieš keletą mėnesių Rėkyvoje esančio Šiaulių miesto savivaldybės globos namų Savarankiško gyvenimo namų padalinio senjorai ėmė ruoštis žiemos šventėms, nė nenujautė, kad jų rankų dirbiniais papuošta kalėdinė eglė tarsi odė pašlovins visai Lietuvai svarbų kultūros ir paveldo įprasminimą. Šiomis dienomis UNESCO į Reprezentatyviojo žmonijos nematerialaus kultūros paveldo sąrašą įtraukė šiaudinių sodų rišimo tradiciją, o šiauliečiai parodė, kad šį kultūrinės tapatybės ženklą galima puoselėti ir per socialinio darbo veiklas.
„Rudenį mūsų seneliai turėjo galimybę ne tik susipažinti su šiaudinių sodų elementų gamyba, bet ir patys išbandyti šią gražią lietuvišką tradiciją. Esame labai dėkingi jaunosios kartos tautodailininkei Raimondai Kiminaitei, kuri skyrė daug laiko ir išmokė pasigaminti šiaudinius žaisliukus – reketukus, iš kurių paprastai surišamas šiaudinis sodas. Puoselėjome svajonę visi kartu pasigaminti tokį sodą savo namams, tačiau suprasdami, kad tam dar reikės tobulėti, išmokti pagaminti daugiau įvairių šiaudinių detalių, šiais metais nusprendėme savo gamintais reketukais papuošti kalėdinę eglutę“, – pasakoja Žydrūnė Gečiauskienė, Šiaulių miesto savivaldybės globos namų Savarankiško gyvenimo namų padalinio socialinė darbuotoja, pabrėždama, kad taip daugelis senolių prisiminė vaikystę, kai namuose šventinis medis buvo puošiamas džiovintais obuoliais, saldainiais, spalvoto popieriaus pynėmis ir šiaudiniais žaisliukais.
Pasak jos, nors gaminti reketukus nebuvo lengva ir reikėjo daug kruopštumo, kantrybės, susikaupimo, ši veikla įtraukė ir sujungė visą Globos namų bendruomenę. Puoselėjant kultūrinį paveldą per socialinio darbo veiklas, ne tik prisimenamos tradicijos, ugdomas kūrybiškumas, bet ir tiesiogiai gerinama sveikata: patiriamas nusiraminimas ir meditacija, lavinama smulkioji motorika, lytėjimas, o per tai – ir dėmesio koncentracija, atmintis, erdvinis mąstymas, logika ir net kalba, nes yra žinoma, kad smegenų zonos, atsakingos už judesius ir kalbą, yra šalia viena kitos.
Tautodailininkė R. Kiminaitė neabejoja, kad viename sukurtame šiaudiniame žaisliuke galima pamatyti visą žmogų supantį pasaulį: išsaugotus vasaros žiedus, žolynus ar sėklynus. O šiaudas mūsų tradicijose apskritai užima labai svarbią vietą kaip nenutrūkstamos gyvybės simbolis: jis užauga, subręsta ir yra vėl iš naujo sėjamas, turi kūną – stiebą ir sielą – varpą, grūdus.
Išskirtine žaliaskare Šiaulių miesto savivaldybės globos namų Savarankiško gyvenimo namų padalinio bendruomenės nariai ir juos lankantys artimieji džiaugsis iki pat Trijų karalių. Vėliau, kai ji bus nupuošta, dar pasitreniravus iš reketukų bus galima suverti vieną bendrą darbą- šiaudynių sodą.
Apie eglutės grožį plačiau rašo mūsų draugai Etaplius: https://etaplius.lt/naujiena/savarankisko-gyvenimo-namuose-rekyvoje-dash-egle-papuosta-ka-tik-unesco-iprasminta-nematerialia-lietuviu-vertybe?fbclid=IwAR2b3yXfEd0V2Wysp60qidmmJnA1T1DZz7H4ed-ywQihR53DN7Zew4R4nLg
Skip to content