Lietingą trečiadienio popietę, Šiaulių miesto savivaldybės globos namų slaugytoja Asta Globos namų senjorams organizavo apskritojo stalo diskusiją – degustaciją.
Šiuolaikinė visuomenė vis labiau atsigręžia į natūralias sveikatinimosi priemones, siekiant rasti priemonių visavertei gyvensenai tereikia atsigręžti į gamtą, kurioje apstu sveikatą stiprinančių gėrybių – teigia specialistė.
Asta senjorus pakvietė mėgautis beržų sulos gėrimu, mat beržų sula – maistinių medžiagų, sukauptų medžių šaknyse, tirpalas, kuris pavasarį perduodamas po žiemos atsigaunančio medžio vainikui. Iš beržų ir klevų gaunamos sultys, vartojamos kaip gėrimas, stiprinantis imunitetą, sveikatą, padedantis atgauti jėgas, valantis toksinus iš organizmo.
Bendruomenei pristatydama arbatos grybą (kombučia) specialistė teigė, kad šis gėrimas apipintas legendomis, nors kombučios atsiradimo ištakos pasaulyje nėra tiksliai žinomos, o per amžius šio gėrimo pavadinimai bei ruošimo būdai ne kartą kito. Istoriškai įvairiose kultūrose arbatos grybas dažniausiai vartotas gydomaisiais tikslais.
Vienas iš bene labiausiai vertinamų augalų – pušis. Pušis – gyvybės medis, ištremtieji į Sibirą valgė pušies pumpurus, virė arbatą iš spyglių, taip išsaugodami savo sveikatą,
Pušų spygliai — vitaminų užtaisas! Gamtoje viskas tikrai išmintingai sutvarkyta, žiemą, kai labai sumažėja natūralių vitaminų ir mikroelementų šaltinių (nuo jų tiesiogiai priklauso žmogaus medžiagų apykaita), būtent tada medžių spygliuose vitamino C būna net du su puse karto daugiau nei vasarą, slaugytoja Asta, pasakojo susirinkusiems.
Degustacijos metu senjorai skanavo ir graikišką medų, kuris gaunamas iš juodųjų Katalonijos eglės, augančios Mainalo kalnyne. Įdomus šio medaus gavimo procesas – bitės renka ne žiedų nektarą, bet medžio sultis, kurias išskiria medyje gyvenantys parazitai.
Skanaudami graikišką medų prisiminėme Lietuvos auksą – linų sėmenų aliejų. Apie linų sėmenis ir iš sėmenų spaudžiamą aliejų galime išgirsti daug įdomių dalykų, pavyzdžiui, kad lietuviškieji sėmenys niekuo nenusileidžia, o gal net yra geriau Chia sėklas, o aliejus – ne tik nuostabus salotų pagardas, bet ir puoselėja sveikatą.
Asta priminė, kad prekyboje yra labai daug skirtingų naudingų aliejų, tačiau svarbu, kad naudojamas aliejus būtų natūralus ir kokybiškas.
Diskusijos – degustacijos metu, senjorams nauju atradimu tapo – granatų sirupas. Diskusijos dalyviams specialistė priminė, kad granatas – vienas seniausių vaismedžių žemėje, žydų rabinai teigia, kad Adomui ir Ievai buvo duodamas ne obuolys, bet granato vaisius.
Kaip ir šio vaisiaus vaisių sultys, granatų sirupas išlaiko visas naudingas savybes ir mikroelementų bei vitaminų rinkinį. Jame gausu askorbo ir folio rūgšties, gyvybiškai svarbios tinkamam kūno funkcionavimui. Tarp vitaminų, kurie sudaro granatų sirupą, A, B1, B2, C, E ir PP turi didžiausią naudą organizmui. Šis sirupas stiprina imuninę sistemą ir lėtina senėjimo procesus, pagreitindamas natūralų ląstelių atsinaujinimą.
Didžiausias turtas – sveikata, rūpinkimės ja visada !!!