Šiaulių miesto savivaldybės globos namų bendruomenė grupinėje paskaitoje aktyviai diskutavo tema „Laimingo ir sveiko senėjimo paslaptys”.
Senėjimas – procesas, kurio neišvengsime nė vienas. Tačiau ar pastebėjote, kaip skirtingai laikas paliečia žmones? Vienas jau būdamas penkiasdešimties tarsi sudeda ginklus – ima mažiau rūpintis savimi, judėti, bendrauti, jo nebedomina pramogos, neberūpi nieko nauja išmokti. kitas tokiu pat metu vis dar aktyviai sportuoja, mielai leidžia laiką su draugais, o jo galvoje knibžda idėjos apie naują veiklą ir neatrastus horizontus. kas lemia šiuos skirtumus? Kokie iššūkiai kyla žmogui senėjant ir kaip juos sėkmingai įveikti?
Svarbu prisiminti, kad bendrasis fizinis aktyvumas pasireiškia 4 pagrindinėse gyvenimo srityse: laisvalaikio, profesinėje, namų ruošos, mobilumo. Su amžiumi ne tik mažėja bendrasis fizinis aktyvumas, bet ir reikšmingai kinta jo pobūdis. Labiausiai paplitusios aktyvumo rūsys tarp pagyvenusių žmonių yra vaikščiojimas, sodo darbai, važiavimas dviračiu, plaukiojimas.
Kineziterapeutės Justė ir Vaida išskiria veiksnius įtakojančius asmens fizinį aktyvumą:
· Fiziologiniai (kūno svoris/ ūgis, lankstumas, sąnarių lankstumas, raumenų masė, nervų sistema, paveldėjimas, kvėpavimo sistema ir t.t.
· Psichologiniai – motyvacijos stoka, pasitikėjimas savo jėgomis, įvairūs elgesio bei emocijų sutrikimai, tokie kaip nerimas, depresija, baimė, stresas.
· Socialiniai veiksniai- šeimyninė padėtis, draugų nebuvimas, neįdomios veiklos, bendraminčių draugijos nebuvimas
· Aplinkos veiksniai- pėsčiųjų takai, prastos būklės takai, nėra poilsio stotelių – suolelių.